1 lutego w Hotelu Tarnovia odbyła się konferencja na temat projektu „Zakochani w Tarnowie”. Na spotkaniu obecni byli: Iwona Snopkowska, prezes Stowarzyszenia KANON, Dariusz Snopkowski, koordynator projektu, Marek Smoła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie, Krzysztof Kołaciński dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie i Jan Błoński, prezes zarządu Hotelu Tarnovia.
„Zakochani w Tarnowie” to autorski projekt edukacyjno – kulturalny stowarzyszenia KANON. Łączy on elementy artystyczne, rozrywkowe, teatralne i filmowe. – Poprzez nasz program chcemy opowiadać, co jest ciekawego w Tarnowie,i jego historii, i współczesności, promując przy tym to, co wydaje nam się najważniejsze w tym wszystkim i co powoduje, że miasto jest wyjątkowe – to uczucie miłości, które jest naszą siłą.
Naszym zdaniem nie zawsze mówi się właściwie o Tarnowie i wiele osób młodych opuszcza to miasto, szukając innego miejsca dla siebie, gdzie wg nich mają większe możliwości. Projekt adresujemy więc do osób, które tu mieszkają, ale również do młodzieży, szczególnie ponadgimnazjalnej, aby mogła odnaleźć się w tym mieście i odkryć w nim to, co tajemnicze, czy zaskakujące, co powoduje, że wielu z nas – dorosłych, żyje tu, mieszka, pracuje – mówi Dariusz Snopkowski.
Kluczowym wydarzeniem projektu będą widowiska pod hasłem „Powtórka z geometrii miłości”, odbywające się raz na kwartał. To nowa forma spotkań dla zakochanych i małżeństw oraz tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o miłości. Podczas widowisk przed publicznością wystąpią znani polscy artyści, a pierwszy z nich zaplanowano na 14 kwietnia.Chcemy, aby imprezy przez nas organizowane dostarczały małżeństwom i ludziom zakochanym (młodym) twórcze inspiracje oraz były impulsem do działania, zmiany swojego życia, zmiany podejścia do swojego ukochanego/ukochanej, a na koniec do odkrycia ścieżki prowadzącej do ponownego zakochania się w swojej żonie/ w swoim mężu – mówi Dariusz Snopkowski.
Ponadto, w ramach projektu od przyszłego tygodnia, w najlepszych tarnowskich restauracjach – partnerach projektu, odbywać się będą, przy specjalnie do tego zaaranżowanych stolikach, kolacje dla zakochanych. Na razie, zaproszenia na kolację można wygrać w czasie konkursów radiowych, organizowanych na antenie RDN Małopolska, a emitowanych od 6 do 13 lutego. Potem zaproszenia takie będą do wygrania na stronie internetowej www.zakochaniwtarnowie.pl. Poprzez ten stolik, specjalną kolację i wyjątkowe menu chcemy budować pozytywny obraz miasta. Będzie to coś bardzo miłego, co pozostawi miłe wspomnienie – podkreśla Jan Błoński, prezes zarządu Hotelu Tarnovia, która przystąpiła do projektu. Prawdopodobnie takie stoliki będą udostępnianie na stałe, również osobom, które nie wygrają zaproszenia, a które już za odpłatnością, będą chciały przy nich zjeść tę wyjątkową kolację. Restauracje te będą specjalnie oznakowane.
W ramach projektu odbywa się też tzw. młodzieżowa edycja „Zakochani w Tarnowie”. Raz na kwartał uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pod opieką tarnowskich artystów, przygotować będą przedstawienia. Pierwszy to projekt teatralny, do realizacji którego zaproszono uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie. Chcemy, aby młodzież, pod okiem tarnowskich artystów, pokazała, jak widzi Tarnów, a przez to, abyśmy my, dorośli mogli spojrzeć na nasze miasto z ich punktu widzenia. Na początek oddajemy do ich dyspozycji nieznane materiały związane z XIX-wieczną historią miłosną Tarnowa – mówi Dariusz Snopkowski.
Dla młodzieży, udział w tym projekcie to szansa na lepsze poznanie miasta. – Weszliśmy do projektu, bo większość uczniów w mojej szkole jest spoza Tarnowa, chcemy zaszczepić im inne spojrzenie na to miasto. Miasto, w którym warto mieszkać, żyć i realizować się. Chcemy, aby mieli piękny i pozytywny obraz tego miasta, nawet, jeśli tu nie zamieszkają – mówi Krzysztof Kołaciński, dyrektor ZST. Projekt ma też inne pozytywne strony. – Chcielibyśmy, aby ten projekt ukształtował w nich różne wartości. Młodzi mają też świetne pomysły, są w stanie bardzo wiele rzeczy pokazać nowatorsko. Na to liczymy – dodaje Marek Smoła z ZSO nr 1.