?Sukces jest nam potrzebny do życia prawie tak samo jak powietrze. Od chwili przyjścia na świat pragniemy zdziałać więcej, dostać więcej, stać się kimś więcej. Choć tkwi w nas głębokie przekonanie, że osiągnięcie sukcesu musi być poprzedzone mozolnym dążeniem do doskonałości, prawda jest znacznie bardziej naturalna. Sukces można przyrównać do odwagi koniecznej do tego, by uwolnić swoje wielkie marzenia i drzemiący w nas potencjał, by dać im swobodę. Większość ludzi nie znajduje w sobie siły, ponieważ porównanie takie brzmi niebezpiecznie, a dążenie do sukcesu niczym nie przypomina rutynowych działań. Jednak ci, którzy zdecydowali się na taką ścieżkę życia, nie widzą w swoich poczynaniach nic nadzwyczajnego. Ich działania zdają się im być czymś zupełnie normalnym, co powinno stać się udziałem każdego człowieka??
/Tom Butler-Bowdon, 50 Dzieł Klasyki Sukcesu/
- Optymizm
- Sprecyzowany cel, zamiar czy wizja
- Chęć pracy
- Dyscyplina
- Kompleksowy umysł
- Płodne czytanie
- Podejmowanie ryzyka
- Potęga oczekiwań
- Mistrzostwo
- Urozmaicenie
W optymizmie drzemie moc. To sekret odkryty przez wszystkich, którym udało się pokonać przeciwności. Nelson Mandela, Ernest Shackleton, Eleanor Roosevelt – wszyscy oni poznali, że ciężkie chwile przetrwali tylko dzięki umiejętności koncentrowania się na pozytywnych aspektach życia. Rozumieli to, co Claude Bristol określał mianem „magia wiary”. Wielcy przywódcy potrafią stawić czoła brutalnej rzeczywistości,
tworząc jednocześnie bardzo potężny atrybut – bezkompromisowy optymizm.
Optymiści odnoszą sukces nie tylko dzięki swej wierze, że wszystko będzie dobrze, ale dlatego, że wizja sukcesu pcha ich do cięższej pracy. Jeśli nie oczekujesz wiele, braknie Ci motywacji, by podjąć próbę.
Sukces wymaga skoncentrowania swoich wysiłków. Większość ludzi rozkłada swoją energię na zbyt wiele spraw, więc nie udaje im się wybić w żadnej dziedzinie. Orison Sweet Marden ujoł to tymi słowami:
„Świat nie żąda od Ciebie, byś został prawnikiem, ministrem, lekarzem, farmerem, naukowcem czy sprzedawcą; niczego Ci nie nakazuje, ale wymaga od Ciebie doskonałości we wszystkim, czego się podejmujesz„.
Aby odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko i uparcie dążyć do realizacji swoich zamiarów.
Ludzie sukcesu bez oporów wykonują ciężką prace, jeśli przybliża ich ona do czegoś wspaniałego. Sukces jest w największej mierze owocem lat poświęconych na rozwiązywaniem problemu lub odnalezienie doskonałego wyrażenia idei. Ciężka praca daje Ci wiedzę o sobie samym; nie zdobędziesz jej, będąc leniwym.
Prawo rządzenia sukcesem mówi, że gdy raz go osiągniesz, wprowadzisz go w pęd, który łatwo będzie podtrzymać. Jak mówi powiedzenia: „Nic nie udaje się tak, jak sukces„.
Trwały sukces buduje się na żelaznej dyscyplinie, na świadomości, że wydajesz sobie polecenie i musisz ich przestrzegać. Przypomina ono trochę procent składany – może być nudna, ale na dłuższa metę daje spektakularne efekty.
Ludzie sukcesu wiedzą, że tak jak wszechświat zbudowany jest z atomów, tak na sukces składają się minuty; są oni mistrzami wykorzystania czasu.
Ludzie, którym powiodło się w życiu, żyją w doskonałej zgodzie ze swoją podświadomością. Ufają swej intuicji, a ponieważ ich przeczucia najczęściej sprawdzają się, wydaje się, że mają więcej szczęścia od innych. Odkryli oni jeden wielkich sekretów sukcesu – gdy mu zaufać, nasz nieświadomy umysł tworzy rozwiązania.
Przyjrzyj się nawykom ludzi sukcesu, a odkryjesz, że najwcześniej byli zapalonymi czytelnikami. Wielu z przedstawionych tu przywódców i autorów opisanych przeze mnie książek przeżyło punkt zwrotny pod wpływem lektury konkretnej książki. Gdy czytasz o dokonaniach tych, których podziwiasz, nie powstrzymasz się przed podniesieniem własnej poprzeczki. Anthony Robbins zauważył, że „sukces pozostawia po sobie ślady„, a czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na ich wychwycenie.
Ciekawość i głód wiedzy są nieodzowną cechą człowieka sukcesu, stad przekonanie, że przywódca misi czytać. Dale Carnegie powiedział, ze osoba, która poszukuje drogi rozwoju „musi nieustannie namaczać u nurzać własny umysł w kadzi literatury„.
Im większe ryzyko, tym większy sukces czeka Cię w razie powodzenia. Nic nie ryzykujesz, nic nie zyskujesz. Nie unikaj podejmowania działań.
Ludzie sukcesu oczekują najlepszego i z reguły to właśnie osiągają, ponieważ oczekiwania potrafią przyciągać do mającej je osoby swoje namacalne odpowiedniki.
O ile Twoje życie całkiem nieźle spełnia Twoje oczekiwania, o tyle człowiek sukcesu zapyta, dlaczego nie wierzyć wysoko, zamiast zadowalać się namiastką.
Ludzie rozwinięci potrafią każdą sytuacje przekuć na dobrą monetę. Są panami swojego losu, parafrazując: sami sobie sterem, żeglarzem, okrętem.
Gdy w sprawę zamieszane są jeszcze inny osoby, człowiek sukcesu będzie szukał rozwiązania, które przyniesie maksymalne zyski każdemu zainteresowanemu. Mówiąc słowami Catherine Ponder:
„Nie będziesz musiał iść w życiu na kompromis, jeśli chętnie porzucisz ideę kompromisu.”
Osiągnięcia znaczą niewiele, jeśli nie odnosimy sukcesów jako człowiek. Umiejętność kochania, słuchania i uczenia się są nam niezbędne dla dobrego samopoczucia. Ciężko też bez nich liczyć na związek dający spełnienie, który jest niezbędny zarówno do odnowienia sił, jak i do dążenia do nowych osiągnięć.
/Tom Butler-Bowdon, 50 Dzieł klasyki SUKCESU/