Jan Szczepanik – Na skrzydłach miłości
Zatrzymujemy się w Tarnowie przy ulicy Sowińskiego 11. Oczami wyobraźni patrzymy przez okno kamienicy w 1910 roku. Jan Szczepanik siedzi pochylony nad biurkiem. Tuż obok jego żona ? milcząco spogląda na działania męża.
Czytaj Więcej
Emma Kelan ? Przetańczyć z Tobą chcę całą noc…
Z pewnością tak myślała młodziutka Emma, która przed maturą spędzała wieczór na zabawie szkolnej w ramionach Jurka Brauna. Ach! Co to za wieczór, ile zmieni w moim życiu…
Czytaj więcej
Eugenia Masiówna ? Dopóki śmierć nas nie rozłączy…
Historia tej młodej dziewczyny przypada na początek XX w. Gienia jest córka znanego tarnowskiego piekarza. Cieszy się życiem. Jej pełnoletność przypada na koniec I wojny światowej…
Czytaj więcej
Ignacy Radzikowski i Józefa ? Miłość zapisana w historii
Nie ma nic piękniejszego niż historia zakochanych w sobie ludzi. Tym bardziej, jeśli miłość ta znajduje swoje miejsce w związku małżeńskim i nie jest tylko krótkim intensywnym romansem…
Czytaj więcej
Jan Bielatowicz – „Szczurołapem” do ukochanej
Bielatowicz urodził się w 1913 r. Zajmował się pisaniem. Jego życie było barwne, intensywne. W 1961 r. przebywa w Londynie. Być może z tęsknoty za swoją ojczyzną, miastem urodzenia wraca do czasów…
Czytaj więcej
Jan Tarnowski i jego wielka miłość
Zakochani są wśród nas, zakochani pierwszy raz, tak po prostu bez pamięci zakochani – śpiewała kiedyś Helena Majdaniec. Słowa te sprawdzają się, kiedy spacerujemy w okolicach góry Św. Marcina…
Czytaj więcej
Maria Gąsowska ? miłość zapisana w dzienniku
Historia Dziennika młodej Marii jest niezwykle ciekawa. Pisała w nim o wszystkich rzeczach, których doświadczała i które były jej udziałem. Był to jej powiernik, który znał tajemnicę jej serca…
Czytaj więcej
Marian Langiewicz – Miłość w czasach powstania styczniowego
Miłość to uczucie, które zmienia nas i determinuje nasze czyny, postępowanie. W pełni pokazują nam to losy zakochanych Tarnowian, którzy pod wpływem miłości a raczej dla niej byli w stanie zrobić wszystko…
Czytaj więcej
Miłosne wyznanie Romana Brandstaettera
Wielki, odkrywany na nowo tarnowski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz Roman Brandstaetter urodził się w 1906 w żydowskiej rodzinie. W jego życiu ciągle obecne było pytanie o swoją tożsamość, kim jestem?…
Czytaj więcej
Roman Szydłowski – Wojna rozdzieliła wszystko…
Urodzony w 1918 r. Roman (właściwe nazwisko Szancer) pochodził z zasymilowanej znanej tarnowskiej rodziny. Z zawodu był człowiekiem pióra: dziennikarzem, krytykiem literacki, redaktorem, publicystą…
Czytaj więcej
Salomon Lusting – Do końca na posterunku
Ciężkie i smutne czasy II wojny światowej. Stan ciągłego zagrożenia, brak perspektyw. Przewartościowanie wszystkich wartości. Śmierć, okupacja, holocaust, getto – to tylko niektóre słowa…
Czytaj więcej